Opublikowano Dodaj komentarz

Jak plastik szkodzi naszej planecie?

Na świecie co minutę sprzedawane jest milion plastikowych butelek. Każdy z nas w swojej łazience, kuchni, pokoju ma opakowania, pojemniki, pudełka zrobione z plastiku. Wielu z nas używa w hipermarketach zrywek do pakowania owoców i warzyw. Wydaje się, że wcale nie jest tego za dużo, bo coraz więcej rzeczy, które używamy na co dzień jest zamieniane w pojemniki czy produkty wielokrotnego użytku. Ale co tak naprawdę w tej chwili dzieje się w skali całego globu? Ile ton śmieci produkujemy, co plastik robi z naszym środowiskiem? Czy zadawałeś sobie kiedyś takie pytania?

szkodliwy dla srodowiska plastik

Prognozy mówią, że do 2050 roku w morzach i oceanach będzie pływało więcej plastikowych odpadów niż ryb i żyjątek morskich. Nie są to tylko plastikowe reklamówki, butelki i słomki, w ogromnej części jest to niewidoczny gołym okiem mikroplastik, który często staje się pożywieniem dla organizmów wodnych, powoli je zatruwając. Wyobraź sobie, że zjadasz ryby, które żywią się tym właśnie plastikowym planktonem – wszystko ląduje także w twoim organizmie. Zanieczyszczenie wód i oceanów tworzy tak zwane “plastikowe wyspy”, a jedna z nich porównywana wielkością jest do powierzchni Francji. Plastik wpływa także na choroby raf koralowych, wszelkich rób i owoców morza. Praktycznie każda ryba jaką zjadamy zawiera w sobie te mikrocząstki. Większe plastikowe odpady np. reklamówki dla złudzenia przypominają rybom meduzy, przez co zaplątują się one w foliowe sieci. Słomki i ostro zakończone opakowania często ranią wiele morskich stworzeń, które potem w powolny i bolesny sposób umierają.

Ale plastikowy pył znajduje się także w powietrzu, wdychamy go każdego dnia. Większość kosmetyków, szczególnie peelingów i żeli do mycia twarzy zawiera plastikowe mikrokulki, które lądują w kanalizacji, jednak żadna oczyszczalnia nie jest w stanie przefiltrować tak maleńkich drobinek plastiku. Mimo coraz większej świadomości zagrożeń i zanieczyszczenia środowiska, jakie niesie ze sobą używanie plastikowych opakowań i akcesoriów, nadal 95% Polaków przyznaje się do kupowania produktów w plastikowych opakowaniach.  Nie dziwi więc fakt, że w ciągu 2 lat od 2018 do 2020 roku ilość plastiku w morzach i oceanach ma zwiększyć się 10 krotnie. A do roku 2050 w morzach i oceanach ma być więcej ton plastiku i odpadów niż ryb i organizmów żywych.

Nie są to zbyt optymistyczne prognozy. Dlatego warto zacząć od siebie i swojego gospodarstwa domowego. Każdy z nas może ograniczyć produkcje plastikowych śmieci wybierając chociaż materiałowe torby na zakupy zamiast reklamówek, pakując owoce i warzywa luzem lub w woreczki zrobione ze starych firanek czy wybierając słomki wielokrotnego użytku, zamiast tych plastikowych, które sprawiają cierpienie wielu organizmom w morzach i oceanach. Zmiana u jednej osoby może wydać się mało znacząca, ale jeśli taki schemat powtórzy chociaż 50% społeczeństwa, może uda się uchronić naszą planetę od “plastikowej katastrofy ekologicznej”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *