Być może już niedługo na zawsze pożegnamy się z jednorazowymi słomkami do picia oraz innymi akcesoriami tego typu, stosowanymi w codziennym życiu. Parlament Europejski w marcu 2019 przyjął dyrektywę plastikową, która ma zakazać sprzedaży plastikowych słomek, sztućców, patyczków i innych jednorazowych produktów do końca 2021 roku. Oznacza to, że już w przyszłym roku nie zakupimy w sklepie takich gadżetów.
Plastitikowe słomki a ekologia
Wycofanie plastikowych jednorazówek to nowa era w ochronie środowiska. Podobno człowiek przez 60 lat życia wytwarza aż 38 000 słomek jednorazowych. Przedsiębiorcy już zaczynają stosować pierwsze zamienniki i w wielu knajpach czy restauracjach serwujących dania na wynos, mamy do czynienia z opakowaniami z tektury lub innego eko tworzywa. Wiele firm zaczyna wdrażać nowe przepisy, np. Rossman, w którym możemy spotkać pierwsze patyczki higieniczne wykonane z papieru zamiast plastiku.
Aby zostać propagatorem zero waste warto zacząć od ruchu less waste czyli ograniczenia w produkcji plastiku. Oczywiście nowe przepisy wiążą się także z dużymi kosztami dla firm produkcyjnych, ponieważ produkcja z materiałów recyklingowanych jest bardziej kosztowna niż z plastiku. Jednak prognozy są takie, że jeśli nie wdrożymy zmian, to do 2050 roku w morzach i oceanach będzie więcej plastiku niż ryb. Musimy liczyć się z tym, że powodując tak wiele szkód poprzez produkcję śmieci, jesteśmy zobowiązani podjąć radykalne i trwałe kroki dla ochrony środowiska. Dyrektywna przewiduje także od 2025 roku przymocowane na stałe zakrętki do butelek, co ma zlikwidować wszelkie zakrętki luzem, które są bardzo często śmieciami, które spotykamy na plażach, drogach czy w parkach.
Rządowy zakaz plastikowych słomek
To duży krok także ze strony rządzących, którym także zależy na pozytywnych zmianach i krokach w stronę recyklingu odpadów. Do tej pory każdy Europejczyk produkował plastikowe odpady bez żadnych ograniczeń, nie zdając sobie sprawy że 70% śmieci w oceanach i morzach to właśnie plastikowe pozostałości. Na szczęście wzrasta świadomość zanieczyszczenia środowiska, media nagłaśniają sprawę kształtując nowe postawy i trendy kierowane w stronę ekologii. Już niedługo zastąpimy plastikowe opakowania, rurki i sztućce materiałami poddającymi się recyklingowi, łatwo się rozkładającymi i nie wpływającymi toksycznie na życie nasze i wielu istnień w akwenach wodnych(Jak np. ekologiczne słomki metalowe bądź szklane).
My także przyłączamy się i popieramy nową dyrektywę plastikową. Miejmy nadzieję, że uda się uratować naszą planetę przed całkowitą powodzią z plastiku, a materiały biodegradowalne staną się standardem.