Zadzwoń do nas: +48 515 197 500

30 dni na zwrot towaru

Darmowa dostawa od 200 zł

Yerba Mate – pobudzający napój o wyjątkowych właściwościach

Yerba Mate to napój pochodzący z Ameryki Południowej o charakterze pobudzającym, oczyszczającym oraz wzmacniającym. Do jego przyrządzenia wykorzystuje się listki oraz gałązki ostrokrzewu paragwajskiego. To wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość piętnastu metrów rośnie dziko bądź jest uprawiane na terenie Argentyny, Brazylii, Urugwaju oraz Paragwaju. Zbiory przeprowadza się od maja do października. Następnie produkt jest poddawany suszeniu i rozdrobnieniu. Proces suszenia może trwać od 8 miesięcy do 2-3 lat.

Rodzaje Yerba Mate

Od długości oraz sposobu suszenia uzależniony będzie gatunek Yerba Mate. Na smak i właściwości napoju wpływa również położenie plantacji, rodzaj gleby, a także technologia upraw i metody obróbki suszu. Biorąc pod uwagę stosowane techniki upraw, wyróżnia się certyfikowany susz organiczny, powstały zgodnie z zasadami rolnictwa ekologicznego. Do najbardziej tradycyjnych gatunków zaliczyć należy Elaboradę. Jest to tradycyjna Yerba Mate z patyczkami oraz odrobiną pyłu. Suszona gorącym dymem i leżakująca przez kilka miesięcy w chłodniach Yerba Mate wyróżnia się intensywnym smakiem. Nieco łagodniejsza w smaku jest długo leżakowana Suave. Dużą zawartość kofeiny wykazuje pozbawiona patyczków Despalada.

Yerba Mate właściwości i działanie

Napój Yerba Mate zawiera ponad dwieście różnych składników korzystnie wpływających na zdrowie człowieka. Do najważniejszych zaliczyć należy ksantyny o charakterze pobudzającym, polifenole wykazujące działanie przeciwnowotworowe, saponiny o właściwościach przeciwzapalnych, a także wiele makro i mikroelementów oraz witamin. Ilość substancji dostarczanych do organizmu uzależniona jest w dużej mierze od sposobu zaparzania i spożywania napoju. Dlatego przed przygotowaniem napoju warto zasięgnąć informacji dotyczących tego, jak pić Yerba Mate i który gatunek wybrać, aby uzyskać optymalne efekty.

Sposób przyrządzania i spożywania

Do prawidłowego przygotowania napoju potrzebne będzie zaopatrzenie się kilka niezbędnych akcesoriów. Potrzebna będzie m.in. bombilla, czyli specjalna rurka filtrująca, chroniąca przed wciąganiem fusów, a także specjalny kubek do Yerba Mate określany mianem matero. Po wsypaniu suszu do naczynia zalewa się go odrobiną wody o temperaturze 70-80 stopni Celsjusza. Po chłonięciu wody susz zalewa się większą ilością wody. Kilka minut później napój jest gotowy do spożycia. Wielu początkujących zadaje pytanie, jak pić yerba mate. Ze względu na dużą zawartość kofeiny najlepiej rozpocząć od jednej porcji wypijanej z rana. Po przyzwyczajeniu się organizmu do napoju można zwiększyć dzienną ilość porcji.

Właściwości zdrowotne yerba mate sprawiają, że napój ten cieszy się rosnącą popularnością zarówno w Europie, jak i na całym świecie. Co ciekawe drugim pod względem wielkości spożycia yerba mate krajem w Europie jest Polska. Rosnąca świadomość obywateli dotycząca zdrowego odżywiania się i stylu życia, a także otwartość na nowe smaki i produkty sprawiają, że Polacy chętnie piją ten napój podczas spotkań z przyjaciółmi, bliskimi oraz rodziną. Rosnąca popularność yerba mate powoduje, że coraz łatwiej znaleźć sklepy oferujące wysokiej jakości gatunki suszu w konkurencyjnej cenie.

Darmowa dostawa

Dla zamówień powyżej 200 zł

30 dni na zwrot

Masz 30 dni na zwrot lub wymianę

Gwarancja satysfakcji

Najwyższej jakości asortyment

Bezpieczne płatności

Przelewy24 / Blik / Stripe