Nie ma nic przyjemniejszego, niż w upalny letni dzień uraczyć się chłodnym, orzeźwiającym napojem. Pitym oczywiście przez słomkę. I chociaż producenci prześcigają się w coraz to nowych rodzajach i wzorach słomek wielorazowych, to wciąż jednak w barach, restauracjach, a także naszych domach królują jednorazowe słomki plastikowe. Czy słusznie?
Wybór słomek ekologicznych jest całkiem spory. Możemy zdecydować się na słomki metalowe, szklane, bambusowe czy składane. Wszystkie przeznaczone do wielokrotnego użytku, łatwe w czyszczeniu, najczęściej nadające się do mycia w zmywarce. Są także funkcjonalne i bezpieczne, a do tego produkowane w coraz bardziej fantazyjnych wzorach, kształtach i kolorach. A to nie wszystko. Poniżej zestawienie kilku istotnych aspektów, które mogą pomóc nam w podjęciu decyzji o całkowitej rezygnacji z plastikowych jednorazówek na rzecz słomek wielorazowych.
Względy ekologiczne
Z danych opublikowanych w 2016 roku przez Fundację Ellen MacArthur wynika, że na przestrzeni ostatnich 50 lat ilość wytwarzanego plastiku wzrosła ponad 20-krotnie. Prognozy przewidują, że w 2050 r. w oceanach będzie więcej plastiku, niż ryb. Nikogo nie trzeba przekonywać do konieczności redukcji ilości plastiku w naszym życiu, a używanie słomek wielorazowych może być pierwszym krokiem w tym kierunku.
Względy ekonomiczne
Pozornie słomki wielorazowe są znacznie droższe, niż ich jednorazowe odpowiedniki. Biorąc jednak pod uwagę, że jedna słomka wystarcza na kilka lat użytkowania, to koszt nie jest wcale wysoki. Wręcz przeciwnie – w dłuższej perspektywie zakup takiej słomki oznacza sporą oszczędność pieniędzy. Jeżeli dodamy do tego fakt, iż mniej śmieci oznacza mniejsze koszty ich wywozu, oszczędności rosną jeszcze bardziej.
Względy ideologiczne
Filozofia „zero waste”, której ideą jest generowanie jak najmniejszej liczby odpadów, cieszy się ostatnio coraz większą popularnością. Rezygnacja ze słomek jednorazowych może być pierwszym, stosunkowo łatwym krokiem do wdrożenia jej w swoje życie.
Względy praktyczne
Ekologiczne słomki produkowane są z trwałych, najczęściej odpornych na działanie temperatury materiałów. Słomki szklane czy metalowe nie wchodzą w reakcję z gorącymi napojami i nie zmieniają ich smaku, czego nie można napisać o słomkach wykonanych z plastiku.
Względy higieniczne
Nie w każdym lokalu używa się słomek w papierowych opakowaniach (co zresztą byłoby sprzeczne ze wspomnianą wcześniej ideologią zero waste). Najczęściej jest tak, że umieszczone w podajniku słomki są ustawione na barze i barman podaje je do zamawianego drinka. W mniej optymistycznej wersji, słomki z podajnika wyciągają klienci, niekoniecznie umytymi wcześniej rękami… Słomki mogą być zatem siedliskiem bakterii i kurzu, co może rzutować na nasze zdrowie.
Względy PR-owe
Dla właścicieli firm nie bez znaczenia są względy PR-owe. Rezygnacja z jednorazowych słomek często przekłada się na pozytywny odbiór firmy przez otoczenie. Tak było, kiedy Starbucks ogłosił, że do 2020 roku całkowicie zrezygnuje ze stosowania plastikowych słomek w swoich kawiarniach i gdy McDonald’s testował papierowe słomki w kilku polskich restauracjach na początku tego roku. Było o tym dość głośno w mediach, a firmy zyskały miano zorientowanych na ekologię.
Podobno, żeby zmienić nawyki, trzeba zmienić myślenie. Chociaż z początku było trudno, nauczyliśmy się już zabierać na zakupy swoje własne torby wielokrotnego użytku. Może ten wpis skłoni Was również do sięgnięcia po ekologiczne słomki. Powodów, jak widać, jest sporo, a ochrona środowiska naturalnego przed zalewem plastiku to najważniejszy z nich.